Τα “λαλάγγια” είναι γνωστά στη Μεσσηνία, τη Λακωνία και ιδίως, στη Μάνη, όπου αποκαλούνται και “τηγανίτες Μάνης”. Πρόκειται για τηγανητές, τραγανές μικρές πλεξούδες φτιαγμένες απο αλεύρι, νερό και λάδι, που συνοδεύονται ιδανικά με τυρί.
Κατά την παράδοση, οι νοικοκυρές συνήθιζαν να φτιάχνουν μεγάλες ποσότητες απο λαλάγγια τα Χριστούγεννα και τα μοίραζαν σε φτωχούς και σε όσους πενθούσαν. Σήμερα, μπορούμε να βρούμε τα περίφημα “λαλάγγια” σε κάθε τοπικό φούρνο με την κλασική τους μορφή, αλλά και σε μεγαλύτερο μέγεθος και με πιο αφράτο ζυμάρι.
Το έθιμο αυτό αναβιώνει και έχει ριζωθεί για τα καλά στην καθημερινότητα των Μεσσήνιων, των Λακώνων, αλλά και των υπόλοιπων Πελοποννησίων.
Για την όποια απορία ή αίτημά σας, στείλτε μας μήνυμα μέσω E-mail ή των Social Media ή καταχωρήστε την παραγγελία σας όποτε εσείς θέλετε και εμείς θα επικοινωνήσουμε μαζί σας το συντομότερο δυνατό!
Ακόμη και εκτός του αναγραφόμενου ωραρίου μας, θα προσπαθήσουμε να σας απαντήσουμε το μέγιστο εντός 24ώρου.
Σας ευχαριστούμε!
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη 9.00-13.00
Πέμπτη 17.00-22.00
Παρασκευή, Σάββατο 9.00-13.00
Κυριακή 17.00-19.00
Μείνετε ενημερωμένοι με τις ειδήσεις και τις προσφορές εγγραφείτε στο ενημερωτικό δελτίο μας