Οι Κουραμπιέδες είναι ένα ελληνικό, παραδοσιακό γλυκό, που το συναντάμε σε φούρνους, ζαχαροπλαστεία, σούπερ-μάρκετ, καθώς και σε κάθε σπιτικό σε Ελλάδα και Κύπρο.
Ομοιάζουν με μπισκότο, καθώς είναι τραγανοί (άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, ανάλογα τη συνταγή). Παρασκευάζονται με αλεύρι, ελαιόλαδο ή βούτυρο, ξύσμα πορτοκαλιού ή λεμονιού και άρωμα βανίλιας. Κάποιοι προσθέτουν και λίγο ούζο. Συνήθως, η γέμισή τους αποτελείται απο καβουρδισμένα καρύδια ή αμύγδαλα, ενώ υπάρχουν και οι σκέτοι, χωρίς γέμιση. Πλάθονται σε σχήμα μισοφέγγαρου ή σαν μικρές μπαλίτσες και εφόσον έχουν ψηθεί και κρυώσει, τους πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη.
Οι κουραμπιέδες συνηθίζεται να σερβίρονται και να καταναλώνονται κατά την περίοδο των Χριστουγέννων έως και την Πρωτοχρονιά. Μικροί και μεγάλοι απολαμβάνουν τους κουραμπιέδες και το έθιμο αναβιώνει, κάθε χρόνο, σε κάθε ελληνική οικογένεια.
Για την όποια απορία ή αίτημά σας, στείλτε μας μήνυμα μέσω E-mail ή των Social Media ή καταχωρήστε την παραγγελία σας όποτε εσείς θέλετε και εμείς θα επικοινωνήσουμε μαζί σας το συντομότερο δυνατό!
Ακόμη και εκτός του αναγραφόμενου ωραρίου μας, θα προσπαθήσουμε να σας απαντήσουμε το μέγιστο εντός 24ώρου.
Σας ευχαριστούμε!
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη 9.00-13.00
Πέμπτη 17.00-22.00
Παρασκευή, Σάββατο 9.00-13.00
Κυριακή 17.00-19.00
Μείνετε ενημερωμένοι με τις ειδήσεις και τις προσφορές εγγραφείτε στο ενημερωτικό δελτίο μας